انجمن کلیمیان تهران
   

امید در جامعه کلیمیان ایران

   

 

آرش خان آباییمهندس آرش آبائی
محقق و مدرس در حوزه‌ی یهودیت

بهار 1402

 

 

 

 

 

جامعه‌ی اقلیت کلیمی ایران در اکثر حالات و شرایط خود متاثر از جامعه‌ی اکثریت است، و البته در کنار مشکلات جاری برای همگان، معمولا محدودیت‌های بیشتری برای این جامعه وجود دارد که ناشی از برخی تفاوت‌های فرهنگی، ایدئولوژیکی و اعتقادی است. همین موضوع باعث می‌شود که در شرایط بحرانی، این جامعه بیشتر به انزوا و درون‌گرایی روی آورد و مشارکت اجتماعی خود را تا حد ممکن کاهش دهد؛ که این واکنش طبیعی هر واحد اجتماعی ضعیف‌تر برای حفظ حاشیه‌ی امن در فضای جامعه‌ی بزرگتر است. به همین دلیل تلاش مدیریت جامعه‌ی کلیمی طی دهه‌های اخیر، همواره امید بخشی و سوق دادن جامعه به سوی پویایی، ارتباط و مشارکت موثر در جامعه‌ی اکثریت بوده است.
انتشار مجله‌ی بینا در کنار اقدامات نهادهای دینی- فرهنگی و سازمان‌های اجتماعی جامعه‌ی کلیمیان، عاملی است جهت امید بخشی به این جامعه؛ و مانعی است در برابر انزوا و پریشانی خاطر این جمعیت اقلیت. مجله تلاش دارد علیرغم وجود مشکلات، در محتوای خود، نیمه‌ی پر لیوان را بازنمایی کند، همانند انعکاس اخبار حضور موثر نمایندگانی از جامعه‌ی کلیمی در فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی، و نیز اکثر همایش‌ها و گردهمایی‌های مربوط به گفتگوی بین دینی. اخبار فعالیت‌های سازمان‌های درون جامعه، علاوه بر بازنمایی موفقیت‌های اجتماعی و معرفی افراد موفق کلیمی، همه و همه در جهت نمایش پویایی این جامعه است.
از این رو، از همه‌ی اقشار محترم جامعه‌ی کلیمیان ایران، و همه‌ی اعضای نهادهای اجتماعی، چه در تهران و چه در شهرهای دیگر، برای منعکس کردن اخبار امیدبخش و فعالیت‌های این جامعه‌ی پویا، دست یاری می‌طلبم؛ با یادآوری این نکته که آیندگان، ما را از لابه‌لای سطرهای همین مکتوبات خواهند شناخت.
امیدوارم که نشریه‌ی بینا بتواند سهم خود را در این تکلیف مهم به‌خوبی ادا کند.
 

 


 

 

 


  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید