انجمن کلیمیان تهران
   

افق‌بینا برگزیده سومین همایش نشر و فرهیختگان جوامع اقلیت‌مذهبی ایران

   

   27 آبان 88


Ofegh Bina -افق بیناصبح روز چهارشنبه بیست‌و هفتم آبان‌ماه، مراسمی در محل «سرای اهل قلم» به مناسبت هفته‌ی کتاب برگزار شد که در آن ضمن گرامی‌داشت هفته‌ی کتاب و کتاب‌خوانی، از فعالیت فرهنگی جوامع اقلیت‌مذهبی، تقدیر به‌عمل آمد.
در این همایش که سومین سری از نوع خود بود و از طرف اداره‌ی کل مجامع، تشکل‌ها و فعالیت‌های فرهنگی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تحت عنوان «سومین همایش نشر و فرهیختگان هموطن مسیحی، زرتشتی و کلیمی» با حضور جمعی از فعالان فرهنگی این جوامع و مسئولین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار گردید، سیامک مره‌صدق، فرهاد افرامیان و فیض‌الله ساکت‌خو از هیئت‌مدیره‌ی انجمن کلیمیان تهران، ابراهیم سعیدیان و رحمن دلرحیم از نویسندگان و شعرای جامعه و هم‌چنین دکتر عرب‌زاده، استاد دانشگاه و حاخام گلستانی‌نژاد حضور پیدا‌کردند.
در ابتدای این برنامه، سعید تقوی مسئول اداره‌ی کل مجامع و تشکل‌های وزارت ارشاد، ضمن خیرمقدم به میهمانان برنامه اشاره‌کرد که برنامه‌ی فوق برای هفتمین بار است که برگزار شده و سومین بار است که تحت عنوان فوق برگزار می‌گردد. سپس وی به هدف برگزاری این برنامه اشاره کرد و گفت هدف از چنین همایشی، تقدیر از نویسندگان، شعرا و دیگر فعالین فرهنگی جوامع است. در ادامه او ضمن تقدیر و تشکر از مسئولین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌خاطر برگزاری چنین برنامه‌ای، از دکتر محسن پرویز، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دعوت کرد تا برای حضار سخنرانی کند.
دکتر پرویز نیز در سخنان خود ضمن خیرمقدم به حضار و ارائه‌ی توضیحاتی درمورد سرای اهل قلم و فعالیت‌های آن، به هفته‌ی کتاب اشاره‌کرد و گفت: در این هفته ما مجموعا 450 برنامه برای برگزاری داشته‌ایم. از این جهت نیز خیلی خوشحالیم که یکی از این برنامه‌ها به هم‌وطنان اقلیت اختصاص یافته‌است و این عزیزان به‌دور از تفاوت‌های مذهبی، مشغول به فعالیت فرهنگی هستند و در دیگر رشته‌ها نیز تاثیرگذارند. این جزء افتخارت جمهوری اسلامی ایران است که همه به‌خاطر هدفی واحد و به‌دور از تفاوت‌های مذهبی دور هم جمع می‌شوند.» وی در ادامه ضمن قدردانی از جوامع اقلیت‌مذهبی به‌خاطر شرکت فعالانه در انتخابات ریاست‌جمهوری و هم‌چنین موضع‌گیری این جوامع در مقابل حوادث پس از آن افزود: «همه‌ی ما باید در مقابل این‌گونه حوادث هشیار باشیم که خوشبختانه هستیم. جا دارد در این‌جا از موضع‌گیری‌های هم‌میهنانمان در جوامع اقلیت در مقابل آشوب‌های ایجاد‌شده و آنانی که می‌خواستند به استقلال کشور لطمه وارد کنند، تشکر کنم.»
وی در پایان سخنان خود ضمن تقدیر از فعالین حوزه‌ی فرهنگ جوامع اقلیت‌مذهبی، گفت: «خوشبختانه پتانسیل مثبتی برای کارهای فرهنگی در میان جوامع اقلیت وجود دارد و آنان می‌توانند برای هدایت جوامع خود، گام بردارند. باید همه‌ی هم‌میهنان ما به کتاب‌خوانی علاقه‌مند شوند و آنان که توانایی قلم زدن و سخن‌گفتن را دارند، مسئولیت مضاعفی در این بخش پیدا می‌کنند.» وی نیز افزود: «برنامه‌ای که ما برگزار می‌کنیم، درحقیقت ادای دینی است به همه‌ی آنانی که در این حوزه دست به آفرینش‌های فرهنگی می‌زنند.»
پس از آن واران، از سوی نشریه‌ی آلیک جامعه‌ی ارمنی به سخنرانی پرداخت. موبد خورشیدیان نیز در سخنرانی خود با اشاره به تاریخ کهن ایران‌زمین تقاضا کرد همه‌ی فعالان فرهنگی درفکر احیا و حفظ تاریخ ده‌هزار ساله‌ی ایران باشند و هم‌چنین ایران را دربرابر هجوم فرهنگ‌های بیگانه، واکسینه کنند. عضو هیئت‌تحریریه‌ی نشریه‌ی آلیک نیز در سخنان خود به هشتاد و پنجمین سال‌روز فعالیت نشریه‌ی فوق اشاره‌کرد و رمز بقای طولانی‌مدت این نشریه را، همت نویسندگان آن و تفاهم متقابل جامعه‌ی ارمنی و روزنامه‌نگاران دانست.
در بخش پایانی این مراسم، با ارائه‌ی لوح از چند تن از فعالان حوزه‌ی فرهنگ تقدیر به عمل آمد که دکتر مگرویش طوماریان، خانم زادوریان، خانم ژانت لازاریان از جامعه ارامنه، خانم ژانت صلیبی و دکتر ملیون بت‌منصور از جامعه آشوریان و خانم پری‌رخ خسرویانی از جامعه زرتشتیان جوایزی را دریافت کردند.
همچنین در بین نشریات اقلیت‌های دینی کشور نشریه افق بینا و روزنامه آلیک برگزیده شدند که ضمن تقدیر از تلاش‌های سردبیر افق بینا، درخصوص مقالات و مطالب چاپ شده در این نشریه، وی لوح و تقدیرنامه‌ این همایش را از آن جامعه ایرانیان یهودی کرد.
  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید