انجمن کلیمیان تهران
   

اخبار بینا 50

   

 

مهندس امید محبتی مقدم
مدیر روابط عمومی انجمن کلیمیان تهران

بهار 98

برگزاری همایش همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران ‎
به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، همایش همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران ۲۴ دی ماه ۱۳۹۷ برگزار شد.
در این همایش که به دعوت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد، شخصیت‌های دینی، فرهنگی و علمی پیروان ادیان توحیدی و مسئولان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مرکز گفتگوی ادیان حضور داشتند.
از طرف جامعه کلیمیان، جناب حاخام دکتر یونس حمامی لاله‌زار (رهبر دینی کلیمیان ایران)، دکتر سیامک مره‌صدق (نماینده ایرانیان کلیمی در مجلس شورای اسلامی)، دکتر همایون سامه‌یح (رییس انجمن کلیمیان تهران)، مهندس امید محبتی مقدم (عضو هیات مدیره و مدیر روابط عمومی انجمن کلیمیان)، امید شایان‌مهر (عضو کمیته فرهنگی) و فرهاد افرامیان در این همایش شرکت داشتند.
در ابتدای برنامه، امید شایان‌مهر بخشی از تورات را قرائت نمود. سپس دکتر سیامک مره‌صدق و دکتر یونس حمامی لاله‌زار به ایراد سخنرانی پرداختند.
رهبر دینی کلیمیان ایران در سخنرانی خود به اهمیت اصل قدرشناسی در آموزه‌های یهود اشاره نمود به طوری که خداوند حتی در هنگام وقوع معجزات در سرزمین مصر و تنبیه فرعون و پیروانش، حضرت موسی کلیم‌اله را از ضربه زدن به آب و خاک مصر برحذر می‌دارد.
نماینده ایرانیان کلیمی در مجلس شورای اسلامی در سخنان خود با ذکر چند نمونه تاریخی، به زندگی مسالمت‌آمیز یهودیان با دیگر هموطنان در شهرستان‌های مختلف ایران اشاره نمود و مراجع مذهبی شیعه را پشتیبان صمیمی یهودیان در هنگام بروز مسائل و چالش‌ها دانست.

برگزاری جشن ایلانوت در مهد کودک یلدای 1به مناسبت جشن ایلانوت مراسم جشنی در محیطی گرم و صمیمی در 30 دی ماه در محل مهد کودک یلدا شماره 1 برگزار شد.


برنامه های ویژه جامعه کلیمیان در ایام دهه فجر

روز یکشنبه هفتم بهمن ماه و در آستانه دهه فجر، دکتر سلیمان کهن‌صدق (مسئول ستاد دهه فجر جامعه کلیمیان) با حضور در نشست خبری مطبوعاتی که در محل سازمان تبلیغات اسلامی تهران برگزار شد، برنامه‌های ویژه جامعه کلیمیان تهران را به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام نمود. خاطر نشان می‌سازد حاخام آرش تهرانی و بیژن (یهودا) آصف (عضو هیات مدیره انجمن کلیمیان) نیز در این نشست حضور داشتند.
بخشی از این برنامه ها عبارتند بودند از:
* تور یک روزه دیدار از موزه دفاع مقدس توسط سازمان بانوان ( چهارشنبه 10 بهمن ماه)
* اجرای برنامه‌های ویژه، موسیقی شاد، شب شعر، دکلمه، توسط کانون فرهنگی هنری اجتماعی کلیمیان (شنبه 13 بهمن ماه)
*گردهمایی و بزرگداشت مراسم پیروزی انقلاب با حضور رهبر دینی کلیمیان ایران و مسئولان محترم جامعه‌ کلیمی و ایراد سخنرانی، اجرا ی دکلمه، دعا و نیایش عمومی در محل کنیسای یوسف آباد (دوشنبه 15 بهمن ماه)
* گردهمایی و برگزاری سخنرانی در محل کتابخانه مرکزی انجمن کلیمیان تهران با موضوع «شب عبداله طالع همدانی» توسط هارون یشایایی (شنبه 20 بهمن ماه)
* ویزیت رایگان کلیه بیماران سرپایی در بیمارستان دکتر سپیر ( دوشنبه 22 بهمن ماه)

بازدید انجمن بانوان کلیمی از موزه عبرت ایرانبه مناسبت فرا رسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و ایام دهه فجر، اعضای انجمن بانوان کلیمی به همراه جمعی از دیگر بانوان، روز چهارشنبه دهم بهمن ماه از موزه عبرت ایران بازدید کردند.حضور نمایندگان جامعه کلیمی در مرقد مطهر حضرت امام خمینی ‎

به مناسبت فرا رسیدن سالگرد ورود حضرت امام و ایام دهه فجر، نمایندگان جامعه کلیمی، جمعه ۱۲ بهمن با حضور در مرقد مطهر امام خمینی، با آرمان های بنیانگذار انقلاب اسلامی تجدید میثاق نمودند.
در پایان این برنامه که با حضور دیگر نمایندگان
اقلیت‌های مذهبی برگزار شد، آیت‌اله جنتی به ایراد سخنرانی پرداخت.
دکتر همایون سامه‌یح، دکتر سلیمان کهن‌صدق، بیژن آصف و مهندس شاهین آشوری، مهندس فریدون طوبی و ایلن میشائلیان در این دیدار حضور داشتند.

برگزاری مراسم بزرگداشت پیروزی انقلاب اسلامی
کنیسای یوسف آباد تهران 15 بهمن ماه محل برگزاری مراسم بزرگداشت پیروزی انقلاب اسلامی از طرف جامعه کلیمیان تهران بود.
در این مراسم که با حضور خبرنگاران شبکه‌های مختلف خبری همراه بود، جناب حاخام دکتر یونس حمامی لاله‌زار، دکتر همایون سامه‌یح، دکتر سلیمان کهن‌صدق و بیژن آصف به ایراد سخنرانی پرداختند. ضمنا ابراهیم سعیدیان به قرائت شعر و یوخاود گیدانیان به بیان دکلمه پرداختند. دعا و نیایش عمومی نیز بخش دیگری از این مراسم را به خود اختصاص داد.

گردهمایی نمایندگان ادیان توحیدی به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی
به دعوت مدیر کل مجامع، تشکل‌ها و فعالیت‌های فرهنگی وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی و به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، گردهمایی نمایندگان ادیان توحیدی به میزبانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی 16 بهمن ماه در هتل انقلاب تهران برگزار شد. جمعی از روحانیون، فرهیختگان و نمایندگان ادیان توحیدی در این مراسم شرکت داشتند. در این برنامه از طرف جامعه کلیمیان، دکتر سیامک مره‌صدق به ایراد سخنرانی پرداخت.

اجرای مراسم ویژه دهه فجر در مهد کودک یلدا شماره 2
به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی ایران، مراسم ویژه‌ای در مهد کودک یلدای شماره 2 برگزار شد.
این مراسم شامل برنامه‌های تفریحی و برنامه‌های آموزشی در خصوص پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران، پایتخت، رییس جمهوری و اطلاعات دیگری در مورد کشور ایران بود.
اجرای مراسم ویژه دهه فجر در مجتمع آموزشی روحی شاد ‎
17 بهمن ماه، به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی ایران، مراسم ویژه‌ای در مجتمع آموزشی روحی‌شاد با حضور مسئولان، پرسنل، اعضای انجمن اولیا و مربیان و اولیای دانش‌آموزان مدرسه برگزار شد.
در این مراسم که شامل نقاشی، تهیه روزنامه دیواری، مسابقات متنوع، اجرای دکلمه، شعر، سرود، پانتومیم، استنداپ کمدی، موسیقی و اهدای جوایز به دانش‌آموزان ممتاز ترم اول بود، بهادر میکائیل، نماینده کمیته فرهنگی نیز حضور داشت.

برگزاری شب طالع همدانی در کتابخانه مرکزی انجمن کلیمیان تهران

۲۰ بهمن ماه، برنامه «شب طالع همدانی» با حضور چهره‌های شاخص ادبی و اجتماعی در کتابخانه مرکزی انجمن کلیمیان تهران برگزار شد.
دکتر سیامک مره‌صدق، هارون یشایایی، حمید اقبالی، ابراهیم سعیدیان، دکتر النا لاویان، فرانک عراقی و بیژن آصف از جمله همکیشانی بودند که در این برنامه به ایراد سخنرانی پرداختند. در این برنامه که با استقبال شایسته همکیشان عزیز مواجه شد، حضور اعضای انجمن ادبی همدانی‌های مقیم تهران قابل توجه بود.

حضور نمایندگان جامعه کلیمیان در راه پیمایی 22 بهمن


همزمان با حضور ملت سرافراز ایران در راه پیمایی 22 بهمن، جمعی از اعضای هیات مدیره انجمن کلیمیان تهران، از جمله دکتر سلیمان کهن صدق، مهندس شاهین آشوری و بیژن آصف نیز در این مراسم حضور یافتند.حضور دکتر سعید زارع در جلسه هیات مدیره انجمن کلیمیان تهران

دکتر سعید زارع، دستیار مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی در جلسه 28 بهمن ماه هیات مدیره انجمن کلیمیان تهران حضور یافت.
تشکر و قدردانی از زحمات متحمل شده در طول این چند سال از طرف رییس جمهور دکتر روحانی، حجت الاسلام علی یونسی و دکتر سعید زارع و همچنین بررسی مسائل مربوط به جامعه کلیمیان ایران، مهم‌ترین محورهای گفتگو و تبادل نظر در این جلسه بود. دکتر زارع پس از دریافت نقطه نظرات اعضای هیات مدیره انجمن کلیمیان، از پیگیری به جد مسائل مطرح شده خبر داد.
گفتنی است در حاشیه این جلسه، از طرف هیات مدیره انجمن کلیمیان تهران، از زحمات دکتر سلیمان کهن‌صدق بابت تهیه و انتشار جامع‌ترین تقویم چهارگانه ادیان توحیدی تشکر و قدردانی به عمل آمد.

غرس نهال توسط دکتر سعید زارع در کنیسای کوروش به مناسبت روز درخت‌کاری

پانزدهم اسفنده ماه، به مناسبت روز درخت‌کاری و تاکید هر چه بیشتر بر حفظ محیط زیست، دکتر سعید زارع، با حضور در مجتمع کوروش یک عدد نهال کاج را غرس نمود. دستیار مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی از فعالیت‌های ستاد خیریه کوروش و روند توزیع کمک‌های خیرخواهانه نیز بازدید کرد.
رییس انجمن کلیمیان تهران به همراه تعدادی دیگری از فعالان اجتماعی و اعضای کمیته‌های انجمن، در این مراسم حضور داشتند.

جشن افتتاح مجدد کنیسای مجتمع آموزشی روحی شاد
به همت انجمن اولیا و مربیان مجتمع آموزشی روحی شاد و به مناسبت افتتاح مجدد کنیسای آن مجتمع، 18 اسفند، مراسم جشنی در تالار کوروش برگزار شد.
جمعی از اعضای هیات مدیره انجمن کلیمیان تهران از جمله دکتر همایون سامه‌یح، دکتر رامین لاله‌پور و مهندس امید محبتی مقدم به همراه تعدادی از اعضای کمیته‌های فرهنگی و ورزش در این برنامه حضور داشتند.
در این مراسم از بهمن رعنان به پاس زحمات وی در مرمت محراب کنیسا تقدیر به عمل آمد ضمن آنکه از مهندس شرلین سیمانیان به دلیل پنج سال تلاش و کوشش قدردانی شد.

جشن مهد کودک یلدای 2 به مناسبت پوریم و نوروز

به مناسبت جشن پوریم و نوروز، مهد کودک یلدای 2 مراسم جشنی را در 16 اسفند در تالار اجتماعات محبان برگزار نمود.
دکتر همایون سامه‌یح، فریده پوراتیان (رییس انجمن بانوان کلیمی) و جمعی از اعضای انجمن بانوان در این برنامه که با استقبال قابل توجه والدین همراه بود، حضور داشتند.
اجرای سرودهای عبری، نمایش پوریم، ژیمناستیک و سرودهای انگلیسی به همراه موسیقی آیتم‌های مختلف این برنامه را تشکیل می‌داد.
بازدید دانش آموزان از سایت مصاپزی
روز جمعه 23 فروردین ماه، با همکاری کمیته‌های کشروت و فرهنگی انجمن کلیمیان تهران و با مدیریت آیدین برخورداری، دانش‌آموزان مقاطع دوم تا ششم کلاس تعلیمات دینی روز جمعه مدرسه راه دانش، از سایت مصاپزی انجمن کلیمیان واقع در سرای سالمندان یهودی بازدید کردند.
موسی ثانی (مسئول کمیته کشروت)، شهرام شهراد (مسئول سرای سالمندان)، شهاب شهامی‌فر (عضو کمیته کشروت)، بهادر میکائیل (عضو کمیته فرهنگی)، هرصل گل‌شیرازی (عضو کمیته کشروت)، مهران ساسانی و فرهاد افرامیان از دیگر افراد حاضر در این بازدید بودند.

بازدید دانش آموزان مجتمع آموزشی روحی‌شاد از سایت مصاپزیبرخی از دانش‌آموزان مجتمع آموزشی روحی‌شاد پنجشنبه ۲۲ فروردین ماه، جهت آشنایی با مراحل پخت مصا و شرکت در این امر مقدس، با همراهی برخی از دبیران عبری و رییس انجمن اولیا و مربیان مدرسه از سایت مصاپزی انجمن کلیمیان واقع در سرای سالمندان یهودی بازدید کردند.

برگزاری مراسم دید و بازدید موعد پسح
به همت کمیته فرهنگی انجمن کلیمیان تهران و با تعامل قابل تقدیر مهندس رحمانی (مدیر تالار خراسانیها)، مراسم دید و بازدید موعد پسح در ۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ برگزار گردید.
در این مراسم که با حضور قابل توجه اقشار مختلف همکیشان گرامی در تالار خراسانیها برگزار شد دکتر همایون
سامه‌یح به ایراد سخنرانی پرداخت.
قابل ذکر است در این برنامه، از شادروان رحمت شبی‌تای که در طول سالیان گذشته، زحمات بسیاری را در جهت برگزاری این مراسم متقبل می‌شد، به نیکی یاد گردید.

مراسم تقدیر از مسئول امور اقلیت‌های دینی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

11 اردیبهشت ماه، مراسم تقدیر از سعید تقوی، مسئول امور اقلیت‌های دینی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در محل انجمن کلیمیان تهران برگزار شد.
در این مراسم که به پاس حدود 22 سال زحمات این مسئول امور اقلیت‌های دینی در قبال امور جامعه کلیمی ایران تدارک دیده شده بود، افراد مختلف در خصوص سال‌ها تعامل دوستانه و صمیمی با مسئول امور اقلیت‌های دینی، نکات گوناگونی را متذکر شدند و از وی بابت سال‌ها تلاش مستمر، تشکر و قدردانی نمودند. سعید تقوی نیز به مرور چندین دهه فعالیت خود در پست سازمانی خویش پرداخت و از مانا بودن ارتباط متقابل با جامعه کلیمیان تهران سخن گفت. قرائت دعای سلامتی و برکت، آخرین بخش این برنامه را تشکیل داد.
جناب حاخام دکتر یونس حمامی لاله‌زار، دکتر همایون سامه‌یح، اعضای هیات مدیره فعلی، منتخب و بازرسین انجمن کلیمیان تهران، به همراه تعداد قابل توجهی از چهره سرشناس جامعه و فعالین اجتماعی در این برنامه حضور داشتند.

نمایش تئاتر منظوم حدیث ایمان
تئاتر منظوم حدیث ایمان، اثر مشترک سازمان دانشجویان یهود و خانه جوانان یهود شیراز، ۲۵ اردیبهشت‌ ماه در تالار اجتماعات محبان تهران به نمایش درآمد. این تئاتر برگرفته از دیوان مولانا شاهین و استاد ابراهیم سعیدیان است.

برگزاری برنامه آشنایی با مجتمع آموزشی روحی شاد
مجتمع آموزشی روحی‌شاد 23 اردیبهشت ماه، میزبان اولیای محترمِ دانش‌آموزان کلاس مقطع اول ابتداییِ سال تحصیلی آینده بود که با هدف شناخت هر چه بیشتر از این مجتمع آموزشی، در برنامه مفرحی که توسط انجمن اولیا و مربیان مجتمع برگزار شده بود، شرکت جستند.
مدیر، رییس انجمن اولیا و مربیان و دبیران عبری و فارسی مقطع اول ابتدایی مجتمع از جمله افرادی بودند که در این جلسه به ایراد سخنرانی پرداخته و اطلاعات مورد نیاز را در اختیار اولیا قرار دادند. حضور موثر سایر اعضای انجمن اولیا و مربیان مجتمع نیز نقش موثر و برجسته ای در ارائه اطلاعات مورد نیاز به علاقمندان داشت.

رونمایی از کتاب گزارش یک دوران

چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، مراسم رونمایی از کتاب گزارش یک دوران به قلم هارون یشایایی در کنیسای رفیع‌نیا با حضور علاقمندان و فرهنگ‌دوستان برگزار شد.
در این مراسم مهندس آرش آبائی (ویراستار کتاب) آغازگر برنامه بود. علی دهباشی (مدیر نشریه بخارا)، محمود آموزگار (رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران)، مجید بدرکوهی (ناشرکتاب)، دکتر سیامک مره‌صدق و دکتر همایون سامه‌یح از دیگر سخنرانان جلسه بودند.
کتاب گزارش یک دوران، روایتی مستند از زندگی یهودیان ایران در دوره‌ی سی ساله‌ی بعد از انقلاب است و بسیاری از وقایع با ارائه اصل سند درج گردیده است. هارون یشایایی در این برنامه به شرح چگونگی نگارش کتاب و نکات مربوط به آن پرداخت.

انتشار کتاب هندسه پایه توسط جوان کلیمی

امسال در نمایشگاه کتاب، شاهد انتشار کتاب جامع هندسه پایه به قلم یکی از جوانان همکیش کلیمی بودیم.
نگار آبگینه‌ساز، کارشناس ارشد ریاضی و از فارغ التحصیلان نخبه‌ی دانشگاه صنعتی امیرکبیر است که این کتاب را به همراهی محمد طاهر شعاعی برای داوطلبین کنکور ریاضی نوشته و انتشارات تخته سیاه در سال ۱۳۹۸ آن را به چاپ رسانده است.
نگار آبگینه‌ساز از جوانان با استعداد جامعه‌ی کلیمی اکنون به تدریس ریاضی مشغول است و در دانشگاه امیرکبیر تدریس یار است.

کمک به سیل زدگان پلدختر توسط دو پزشک همکیش

متاسفانه نوروز امسال، سیل ناگهانی بسیاری از هموطنان‌مان را دچار مشکل کرد. عده‌ای جان خود را و بسیاری نیز خانه و کاشانه خود را از دست دادند.
با خبر شدیم که دو تن از همکیشان در پلدختر استان لرستان به یاری این عزیزان رفتند .
دکتر بهروز حق‌نظری و دکتر نیما حق‌نظری از همکیشان عزیزی بودند که با توجه به تخصصشان چند روزی در منطقه پلدختر در خدمت هموطنان سیل زده بودند.
لازم به ذکر است کمک‌های نقدی نیز از طرف انجمن بانوان کلیمی، همکیشان تهرانی و شیرازی به جمعیت هلال احمر واریز شد.شرکت جامعه‌ی کلیمیان در مراسم نثار تاج گل در مرقد امام راحل

چهارشنبه 8 خرداد 1398 جامعه‌ کلیمیان با حضور در مرقد مطهر امام راحل و نثار تاج گل با آرمان‌های معمار کبیر انقلاب تجدید میثاق نمودند.حضور کلیمیان در راهپیمایی روز جهانی قدس

جمعه دهم خرداد 1398، جامعه‌‌ی کلیمیان ایران همچون سالیان گذشته در راهپیمایی روز جهانی قدس شرکت نمودند.
نماینده ایرانیان کلیمی در مجلس، رئیس انجمن کلیمیان تهران، اعضای کمیته‌ها و پرسنل انجمن کلیمیان و فعالین اجتماعی در این راهپیمایی حضور داشتند. دکتر همایون سامه‌یح به نمایندگی از جامعه‌ی کلیمیان با رسانه‌های مختلف خبری گفتگو کرد.

برگزاری مراسم سی‌امین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) در کنیسای یوسف‌آباد

به این مناسبت مراسم دعا و نیایش مطابق روال هر ساله با حضور جمعی از کلیمیان و مسئولین ستاد بزرگداشت ارتحال امام (ره) در روز دوشنبه 13 خرداد 1398 در کنیسای یوسف‌آباد تهران برگزار شد.
در این مراسم سردار محمدرضا موحدی (رئیس کمیته ادیان الهی ستاد بزرگداشت امام)، حجت‌الاسلام علیزاده، مهندس رضایی و مهندس هروی (اعضای کمیته ادیان الهی) شرکت داشتند. از طرف جامعه‌ی کلیمیان، جناب حاخام دکتر یونس
حمامی‌لاله‌زار (رهبر دینی کلیمیان ایران)، دکتر همایون سامه‌یح (رئیس انجمن کلیمیان)، ابراهیم سعیدیان، مهندس امید محبتی‌مقدم و بیژن آصف سخنرانی کردند. یوخوت گیدانیان نیز با هنرمندی دکلمه اجرا کرد.

شرکت نمایندگان جامعه‌ی کلیمیان در مراسم بزرگداشت بنیان‌گذار فقید جمهوری اسلامی

روز سه‌شنبه 14 خردادماه 1398 نمایندگان جامعه کلیمیان مطابق روال هرساله در مراسم باشکوه بزرگداشت امام خمینی در حرم مطهر ایشان شرکت نمودند.
حاخام دکتر یونس حمامی لاله‌زار، دکتر همایون سامه‌یح، برخی از اعضای هیئت مدیره و بازرسین فعلی انجمن کلیمیان به همراه تعدادی از فعالین اجتماعی در این مراسم پرشکوه حضور داشتند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در این اجتماع باشکوه مردمی به ایراد سخنرانی پرداختند.
 

 

اخباری از اصفهان

از شماره پیش بینا تا کنون حداقل دو فصل می‌گذرد و آخرین خبر مهم و مسرت‌بخشی که از اصفهان داشتیم افتتاح تالار پذیرایی و مرکز فرهنگی رفاهی کلیمیان اصفهان بود که تا امروز محل بسیاری از تجمعات و میزبان جشن‌ها بوده است. از جمله اجرای حمید ماهی صفت در زمستان ۹7 برای همکیشان عزیز و از آغاز سال ۹۸ میزبان مراسم سدر پسح و دید و بازدیدهای آن و مراسم جشن و یشیوای ۳۳ عومر در ماه خرداد. همچنین باعث شادمانی است که تاکنون چندین مراسم ازدواج نیز در این تالار صورت گرفته است.
در این بین تجلیل از هنرمندان و مفاخر کلیمی اصفهانی نیز اتفاق افتاد که به ترتیب در اسفند ماه ۹۷ مراسم تقدیر از پروفسور موسی نقره‌ئیان در جمع پیشکسوتان، پژوهشگران و دانشجویان نمونه سال تحصیلی ۹۶-۹۷ به عنوان پژوهشگر برتر سال در رشته زمین‌شناسی دانشگاه اصفهان برگزار شد.


چهارم اردیبهشت سال ۹۸ نیز همراه بود با برگزاری مروری بر آثار سلیمان ساسون در پیش آورد هنر موزه هنرهای معاصر اصفهان که با نام رود زنده هنر به نمایش گذاشته شد و با استقبال همکیشان و غیر همکیشان روبرو شد.

در پنجم همین ماه از روبن یروشالمی هنرمند فیروزه‌کوب در مراسم بازگشایی سالن سوره اصفهان و گالری نقش خانه، در کنار دیگر اساتید پیشکسوت هنر اصفهانی تجلیل شد.
کانون جوانان نیز در این بین برنامه‌های دوشنبه‌های اول هر ماه را با موضوعاتی چون فرزند پروری، رندی در شعر حافظ، ازدواج بدون شکست، مفهوم صلح و صفا (با همکاری تلمود تورا) ‌و مروری بر تاریخ یهودیان ایران با رونمایی از کتاب گزارش یک دوران از هارون یشایایی، ادامه داده و در این بین از برگزاری برنامه‌های شاد و مفرح چون جشن و گلگشت نیز غافل نبوده است.
۲۴ اردیبهشت نیز مراسم بازگشایی کنیسای ملا نیسان برگزار شد و کنیسای زیبا و سنتی دیگری از اصفهان به فهرست آثار بازسازی شده افزون شد.

اجساد بیش از 1200 قربانی هولوکاست در بلاروس کشف شد

در ژانویه 2019 میلادی، هنگامی که عملیات ساختمانی در مرکز شهر برِست در بلاروس (شهری مرزی که زمانی جزو لهستان بود) در حال انجام بود، یک گور دستجمعی حاوی 1214 جسد کشف شد. از آنجا که این مکان که پس از اشغال بلاروس توسط نیروهای آلمان نازی، در سال‌های 1941 و 1942 به یک گتو برای حبس یهودیان تبدیل شده بود، به‌طور قطع می‌توان گفت که همگی اجساد متعلق به یهودیان ساکن این گتو بودند. به گفته‌ی تعدادی از سربازان که به جستجوی اجساد این مکان پرداختند، در پشت جمجمه‌ی برخی اجساد، اثر گلوله دیده می‌شد، ‌که نشان اعدام آنها توسط نازی‌هاست. طبق شواهد تاریخی، نیروهای هیتلر در نخستین روز حمله و اشغال این شهر، 5000 نفر از ساکنان آن را به قتل رساندند.
علیرغم درخواست انجمن یهودیان بلاروس برای انجام آزمایشات دی.ان.ای از باقیمانده اجساد جهت شناسایی دقیق ایشان، مقامات بلاروس به علت زمان‌بر بودن این آزمایشات از انجام آن خودداری نمودند. این گتو پس از اشغال شهر (که آن زمان جزو اتحاد جماهیر شوروی بود) حدود 28000 یهودی را در خود جای داده بود که پس از انهدام گتو در سال 1942، حدود 17000 نفر از ساکنان آن به مناطق دیگر تبعید شدند و از سرنوشت مابقی آنها اطلاعی در دست نیست. بقایای این اجساد طی مراسمی با حضور یهودیان شهر برست، 31 اردیبهشت ماه سال جاری در گورستان یهودیان در شمال این شهر مجددا به خاک سپرده شد*.مراسم پایان دوره مرکز آموزش موسیقی¯
مهندس فریدون طوبی
مسئول مرکز موسیقی انجمن کلیمیان تهران

سه‌شنبه 14/12/97 نوزدهمین سالگرد مرکز آموزش موسیقی انجمن کلیمیان تهران به همراه جشن پایان دوره در ساختمان سرابندی و با حضور دکتر همایون سامه‌یح ریاست انجمن کلیمیان تهران و ادموند معلمی سرپرست کمیته جوانان و عده‌ای از همکیشان برگزار شد.
از میان 60 هنرجو که در این مرکز مشغول یادگیری هنر موسیقی هستند 12 نفر از نوجوانان و جوانان برجسته این دوره، آموخته‌های خود را از استادان در رشته‌های پیانو، تنبک، گیتار، ویلن با
تک‌نوازی و همنوازی به صورت زیر به اجرا گذاشتند که بسیار مورد توجه واقع شد و جوایزی به آنان اهداء گردید.
الف – رشته پیانو : استاد خانم آرسینه آوانسیان
1.پویا اصفهانی تک‌نوازی دو قطعه «59 بر» و «13 چرنی»
ب – رشته تنبک : استاد روزبه طهماسبی‌نیا
1. تک‌نوازی اورا مسجدی به نام قطعه 7 ضربی و آرمان هارونیان به نام قطعه مرغ سحر
2. همنوازی اورا و بارا مسجدی با قطعه رشیدخان
ج – ویلن : استاد خانم نگین وحیدی
1. تک‌نوازی رامتین رفوآ با قطعات «رومئو و ژولیت» و «آستین‌های سبز»
2. تک‌نوازی بارا مسجدی با قطعه ترکیبی
د – گیتار : استاد ایمان صادقان
1. تک‌نوازی رادین رفوآ با قطعات «رقص کانتری» و «توتومارام با»
2. تک‌نوازی آنژل اسحاقی با قطعه گل گلدون
3. تک‌نوازی پیانو توسط النور لیویان
هـ - گیتار: استاد نادر دانیالی
1. تک‌نوازی توسط فراز هارونیان به نام قطعه «رقص کانتری»
2. همنوازی قطعه «مستم مستم» توسط شانائل دانیال مفرد، داوید نقره‌ئیان و یوسف گیدانیان
در پایان از دنیا روبنیان، شروین شیرازی، امید کدخدا و مسعود مینایی که برای برگزاری هر چه بهتر مراسم زحمت کشیدند، سپاسگزارم. n 

  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید