انجمن کلیمیان تهران
   

اخبار بینا 51

   

 

مهندس امید محبتی مقدم
مدیر روابط عمومی انجمن کلیمیان تهران

پاییز 98

 


برگزاری جشن پایان دوره نونهالان پیش دبستان یلدا ۲
جشن پایان دوره نونهالان پیش دبستان یلدا ۲ در ساختمان سرابندی در تاریخ ۳۰ خرداد برگزار گردید.
اجرای برنامه‌های مختلف توسط کودکان به همراه موسیقی و برنامه‌های شاد، بخش‌های مختلف این برنامه را تشکیل می‌داد.
خاطر نشان می‌سازد مهد یلدای ۲، روزهای دوشنبه با کلاس‌های متنوع هنری، شطرنج، سفالگری و روزهای چهارشنبه با گردش و جشن های مختلف در خدمت نونهالان عزیز می‌باشد.
بازدید از پارک ژوراسیک، اولین اردوی تابستانی مهد یلدا ۲ بوده است.

سه نسل در كنار هم
همزمان با فعالیت پایگاه‌های تابستانی انجمن كليميان تهران و برگزاری گردش‌هاى تابستانى، سرای سالمندان یهودی در ۱۳ تیرماه ۱۳۹۸ شاهد صحنه‌های بسیار زیبا و چشم نوازی بود.
این بار دانش‌آموزان شرکت کننده در گردش‌هاى تابستانى با بازدید از سرای سالمندان یهودی، ضمن تجربه لحظاتی شاد و فرحبخش، خالق تصاویری شدند که سه نسل مختلف را در کنار هم نشان می‌داد.
این برنامه با هماهنگی كميته فرهنگى انجمن كليميان تهران و هيأت مديره و مسئولین سراى سالمندان یهودی برگزار گردید.
برگزاری جلسه تغییر و تحول انجمن کلیمیان تهران
به دنبال برگزاری انتخابات انجمن کلیمیان تهران در تاریخ ۴ آذرماه ۱۳۹۷ و نتایج تایید صلاحیت منتخبین، جلسه تغییر و تحول انجمن کلیمیان تهران ۱۶ تیرماه ۱۳۹۸ در محل انجمن و با حضور هیأت رییسه، هیأت مدیره قدیم و هیأت مدیره جدید برگزار گردید.
اسامی نهایی اعضای هیأت مدیره و بازرسین انجمن کلیمیان تهران طبق پروانه فعالیت، به قرار ذیل می‌باشد:
اعضای هیأت مدیره: همایون سامه‌یح، شهاب شهامی‌فر، امید محبتی‌مقدم، موسی ثانی، ایلن میشاعلیان، بهداد میکائیل، هرصل گلشیرازیان، یهودا آصاف، سلیمان کهن‌صدق، دانیل مرادی، کیارش دقیقی‌نیک و نغمه کدخدا.
بازرسین: فرید یاشار، فریدون طوبی و سهیل نیسانی.
روابط عمومی انجمن کلیمیان تهران نهایت سپاس و تشکر خود را بابت زحمات هیأت رییسه محترم در طول این چند ماه اعلام می‌دارد.
نتایج انتخابات داخلی انجمن کلیمیان تهران
با آغاز به کار هیأت مدیره جدید انجمن کلیمیان تهران، اعضای هیأت مدیره انتخابات داخلی خود را در دو جلسه برگزار نمودند که نتایج به این شرح است:.
الف) پست‌های اساس‌نامه‌ای:
رییس: دکتر همایون سامه‌یح
نایب رییس اول: شهاب شهامی‌فر
نایب رییس دوم: مهندس امید محبتی‌مقدم
خزانه‌دار: موسی ثانی
مهردار: مهندس بهداد میکائیل
دبیر: ایلن میشاعلیان
کارپرداز: مهندس هرصل گل‌شیرازیان
صاحب‌جمع اموال: یهودا آصاف
ب) کمیته‌ها
مسئول کمیته فرهنگی: دکتر سلیمان کهن‌صدق
مسئول کمیته علمی-آموزشی: ایلن میشاعلیان
مسئول کمیته املاک: مهندس دانیل مرادی
مسئول کمیته ورزش و بهشتیه: مهندس بهداد میکائیل
مسئول کمیته جوانان: مهندس هرصل گل‌شیرازیان و مهندس نغمه کدخدا (به طور مشترک)
مسئول کمیته کشروت: موسی ثانی
مسئول کمیته تعاون: کیارش دقیقی‌نیک
مدیر روابط عمومی: مهندس امید محبتی‌مقدم
رابط سرای سالمندان: مهندس هرصل گل‌شیرازیان
رابط مهدکودک: شهاب شهامی‌فر
روابط عمومی انجمن کلیمیان تهران آرزو دارد به لطف قادر مطلق و با همدلی و تشریک مساعی بین اعضا، هیأت مدیره جدید انجمن کلیمیان تهران بتواند به بهترین شکل ممکن، امین رای جامعه بزرگوار کلیمی بوده و در اجرای وظایف محوله، چه در پیشگاه قادر مطلق و چه در پیشگاه تک‌تک افراد جامعه، خادمان مناسبی برای آحاد مردم باشد.

شرکت نمایندگان جامعه کلیمی در همایش تحریم در تقابل با صلح جهانی از نگاه ادیان
به دعوت رییس مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نمایندگان جامعه کلیمیان در همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی از نگاه ادیان» در 31 تیرماه شرکت نمودند.
این همایش در راستای محکومیت نابخردانه دولت ایالت متحده در وضع تحریم‌های جدید علیه مقامات عالی کشورمان و با مشارکت و همکاری اندیشمندان و رهبران ادیان مختلف و با حضور شخصیت‌های برجسته‌ای همچون آیت-اله تسخیری
(مشاور رهبری)، آیت‌الله اعرافی (مدیر حوزه‌های علمی کشور و عضو شورای نگهبان) و دکتر رحمانی فضلی (وزیر کشور) برگزار شد.
از طرف جامعه کلیمیان، جناب حاخام دکتر یونس حمامی لاله‌زار (رهبر دینی کلیمیان ایران)، دکتر سیامک مره‌صدق (نماینده ایرانیان کلیمی در مجلس شورای اسلامی)، دکتر همایون سامه‌یح (رییس انجمن کلیمیان تهران)، دکتر سلیمان کهن‌صدق (مسئول کمیته فرهنگی)، شهاب شهامی‌فر (نایب رییس اول) و مهندس امید محبتی مقدم (نایب رییس دوم و مدیر روابط عمومی) در این همایش حضور داشتند.
جناب حاخام دکتر یونس حمامی لاله زار در سخنرانی خود به بیان تعریف دقیقی از واژه صلح پرداختند و آن را متفاوت با تسلیم شدن در مقابل ظالم دانستند. رهبر دینی کلیمیان ایران تحریم را وسیله فشار برای تسلیم و نه مذاکره دانستند و بیان داشتند که وضع تحریم‌های دارویی را هیچ عقل سلیم و منطق انسانی تایید نمی‌کند.
نماینده ایرانیان کلیمی در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان این نکته که «احترام متقابل با پذیرش تفاوت‌ها» سِر همبستگی ملت ایران است در سخنان خود شراکت رییس‌جمهور آمریکا را در کشتار کودکان یمنی و همچنین تحت فشار قرار دادن نیازهای حیاتی ملت ایران از طرف دولت امریکا را مورد انتقاد قرار داد و بیان نمود که سردمداران آن دولت به هیچ دین و آیینی پایبند نیستند.
خاطرنشان می‌سازد در حاشیه این همایش، شبکه‌های مختلف خبری با جناب حاخام دکتر یونس حمامی لاله‌زار و دکتر همایون سامه‌یح به گفتگو پرداختند.
برگزاری برنامه غذاهای گیاهی توسط انجمن بانوان کلیمی
۸ مرداد ماه، ساختمان سرابندی به مناسبت فرارسیدن ایام ماه آو، شاهد برگزاری برنامه غذاهای گیاهی توسط انجمن بانوان کلیمی بود. بدین‌ترتیب انجمن بانوان کلیمی، برای چهارمین سالِ متوالی، موفق به برگزاری این برنامه شد که با استقبال پرشور و هنرنمایی بی‌نظیر بانوان هنرمند جامعه نیز روبرو شده است.
در این برنامه، سونیا خرمی در مورد فواید غذاهای گیاهی به ایراد سخنرانی برای حضار پرداخت. با توجه به پرهیز کلیمیان از خوردن غذاهای گوشتی در چند روز ابتدایی ماه عبری آو، اطلاعات ارائه شده در این برنامه برای حضار مفید و سازنده بود.
بازدید اعضای هیأت مدیره انجمن از اماکن متعلق به کلیمیان در محله عودلاجان
روز سه‌شنبه مورخ ۱۹ ماه آو سال ۵۷۷۹ عبری، مطابق با ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ مصادف بود با سالروز درگذشت شادروان عزرا یعقوب.
مرحوم عزرا یعقوب از خیرین نکونام جامعه بود که در سال ۵۶۱۳ عبری (۱۲۳۲ شمسی) در تهران و در کوی کلیمیان متولد شد. این مرد خیر، در سن ۴۰ سالگی به دیدار معبود شتافت (اقتباس تاریخ‌ها از تقویم جامع ادیان توحیدی).
کنیسای عزرا یعقوب در طول دوران حیات خویش شاهد حضور چهره‌های برجسته تاریخیِ جامعه کلیمیان و حتی ایران بود. این مکان مقدس تا به امروز نیز جزو مهم‌ترین کنیساهای محله قدیمی عودلاجان به شمار می‌رود.
خاطر نشان می‌سازد جمعی از اعضای هیأت مدیره و بازرسین انجمن کلیمیان در ۲۱ مرداد ماه ضمن حضور در محله عودلاجان از اماکن متعلق به کلیمیان در این منطقه دیدار نموده و وضعیت آنها را مورد بررسی قرار دادند. توضیحات مهندس بهداد میکائیل در مورد هر یک از اماکن و محله عودلاجان شنیدنی و قابل توجه بود.
کنیسای عزرا یعقوب، کنیسای حاداش و حمام کشوریه از جمله اماکنی بود که مورد بازدید اعضای هیأت مدیره قرار گرفت.برگزاری برنامه دورهمی کمیته جوانان ‎
به همت کمیته جوانان انجمن کلیمیان تهران یک برنامه دورهمی، با حضور جمعی از فعالین اجتماعی چند نسل مختلف از جامعه کلیمیان، ۲۸ شهریور ماه در تالار اجتماعات محبان برگزار شد.
تقدیر از دکتر منوچهر الیاسی، ادموند معلمی، مهندس فریدون طوبی (از مسئولین سابق کمیته)، شهاب شهامی‌فر و مهندس بهادر میکائیل (از مدیران همایش‌های جوانان)، اجرای تک نوازی پیانو توسط رویطال نیسانی، نمایش کلیپی از عکس‌های خاطره‌انگیز سازمان دانشجویان یهود و خانه جوانان یهود و اجرای گروه موسیقی سازمان دانشجویان از جمله آیتم‌های مختلف این دورهمی بود.
تقدیر از فعالین اجتماعی توسط مهندس نغمه کدخدا و مهندس هرصل گلشیرازیان (مسئولین کمیته جوانان) و همچنین تقدیر از دکتر نوبل (پزشک افتخاری سرای سالمندان) توسط دکتر همایون سامه‌یح و شهرام شهراد (مدیریت سرای سالمندان یهودی) از دیگر بخش‌های این برنامه بود.

بازدید از مراکز آموزشی به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید
همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید و بازگشایی مدارس، ایلن میشاعلیان (مسئول کمیته علمی-آموزشی) و دیگر نمایندگان کمیته علمی-آموزشی (مهندس بهادر میکائل، امید شایان‌مهر، هاراو فهیم لاله‌زاری و شرلی سیمانیان) از چند مدرسه اختصاصی کلیمیان دیدار کردند.
مجتمع آموزشی روحی شاد، فخر دانش، موسی بن عمران و اتفاق مراکزی بودند که مورد بازدید قرار گرفتند. در این بازدیدها که در تاریخ های ۳۱ شهریور و اول و سوم مهرماه صورت گرفت، سخنرانی و صحبت با مسئولین مدارس و اولیای دانش‌آموزان انجام شد.
شایان ذکر است دکتر سیامک مره‌صدق و دکتر همایون سامه‌یح به مناسبت آغاز سال تحصیلی به طور جداگانه در مجتمع آموزشی اتفاق و دبیرستان موسی بن عمران حضور به هم رسانیدند.
برگزاری مراسم باشکوه پاسداشت یاد شهدای ادیان توحیدی
با همکاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و انجمن کلیمیان تهران (کمیته بهشتیه)، مراسم پاسداشت یاد شهدای ادیان توحیدی ۴ مهرماه در محل بهشتیه تهران برگزار شد.
تنی چند از سرداران عالی رتبه سپاه پاسداران از جمله سردار حسینی (فرمانده قرارگاه ثار اله)، فرمانده مقاومت بسیج منطقه ۱۵ و شهردار منطقه ۱۵ به همراه تعداد دیگری از مقامات عالی رتبه در این مراسم حضور داشتند.
از طرف جامعه کلیمیان نیز جناب حاخام دکتر یونس حمامی لاله‌زار، دکتر سیامک
مره‌صدق، دکتر همایون سامه‌یح، جمعی از اعضای هیأت مدیره انجمن و تعداد قابل توجهی از اقشار مختلف همکیشان در این مراسم حضور داشتند.
سخنرانی، غبار روبی از مزار شهدا و قرائت دعا برای تعالی روح شهدای سرافراز، بخش‌هایی از این مراسم بود.

تبریک دبیرخانه امام رضا (ع) و گفتگوی ادیان به مناسبت آغاز روش هشانا سال جدید یهودی
با فرا رسیدن روش هشانا، سپیده دم روز 29 سپتامبر یهودیان جهان سال 5780 را آغاز کردند.
روش هشانا آغاز سال نوی یهودیست و دهۀ بین روش هشانا و روز مقدس یوم الکیپور برای یهودیان سراسر جهان ایام پرهیز و تعمق روحانی محسوب می‌شود.
یهودیان در این ایام فرصت پیدا می‌کنند تا روند زندگی عادی را متوقف کنند و به اتفاقات گذشته‌ی زندگی خویش بیاندیشند و به برنامه‌هایی که برای سال در پیش رو دارند فکرکنند.
تورات روش‌هشانا را با نام روز تروآ معرفی می‌کند و آن را روز نخست از ماه هفتم تقویم توراتی می‌داند. نواختن شوفار امروزه هم مهم‌ترین مشخصه روش هشانا به شمار می‌رود.
عید سال نو ابتدای ده روز توبه به شمار می‌آید. بنا به روایات یهودی این عید روز آفرینش حضرت آدم را خاطر نشان می‌کند، که در آن تقدیر هر موجودی در سال جدید تعیین می‌شود. مثل اینکه، بنا به تجسم تصویری شاعر، در این روز سرنوشت او در کتابی که در حضور پرودگار عالم داور تمام زمین گذاشته شده نوشته و مهر می‌شود. خداوند در این روز، زندگیِ سالِ جدیدِ جامعه و افراد را بر اساس اعمال سال گذشته‌ی آنها تعیین می‌نماید. از این رو برای کلیمیان دو روز روش‌هشانا تعطیل کامل مقرر شده است و آنان با حضور در کنیساها و اجرای مراسم ویژه، سرنوشت نیک و سعادتمندانه را از خداوند تقاضا می‌کنند.
دبیرخانه امام رضا علیه السلام و گفتگوی ادیان آغاز سال نوی یهودی را به همه یهودیان جهان بخصوص هموطنان یهودی تبریک می‌گوید.
پیام تبریک نماینده رئیس جمهور به مناسبت روُش هشانا
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر علی یونسی، نماینده رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌ها، در پیامی آغاز سال نو عبری را به جامعه کلیمیان تبریک گفت.
متن پیام حجت‌الاسلام والمسلمین علی یونسی بدین شرح است:
《این روز در آیین یهودیت، روز توبه و رحمت است. درس بزرگ حضرت موسی (ع) و همه پیامبران بزرگ الاهی به بشریت اصلاح رفتار خود با خداوند و انسان‌ها است. بازبینی رفتار خویش و توبه از اشتباهات و بازگشت به سوی رحمت خداوند است. روزی است برای دگرگونی واقعی و اطاعت از فرامین الاهی. فرامینی که انسان را به یکتاپرستی، اخلاق، صلح و عدالت دعوت می کنند.
ایرانیان کلیمی از قدیمی‌ترین پیروان ادیان توحیدی هستند که قدمتی چند هزار ساله در تاریخ ایران زمین دارند. آنان تعالیم حیات بخش حضرت موسی (ع) را با باورهای اصیل ایرانی همچون محبت، میهن‌دوستی، رعایت حقوق شهروندی و پذیرش دیگری، در هم آمیختند و بدین جهت انسان‌های فرهیخته و شایسته‌ای در میان یهودیان جهان بوده و هستند.
بسیار بجاست که همه ما ایرانیان پیرو ادیان توحیدی با همبستگی و انسجام اجتماعی و همچنین با عمل به آموزه‌های رحمانی و تعالیم اخلاقی ادیان آسمانی، در گسترش عدالت، صلح و امید در ایران و جهان کوشا باشیم.
ضمن آرزوی سالی سرشار از آرامش و سعادت از خداوند متعال، برای همه‌ی ایرانیان عزیز کلیمی، بهروزی توأم با موفقیت را مسألت دارم.》

حضور رئیس انجمن کلیمیان تهران در همایش ملی اربعین نماد محبت ادیان الهی
همایش ملی «اربعین؛ نماد محبت ادیان الهی و مذاهب اسلامی به امام حسین(ع)» 11 مهرماه با حضور علمای اهل سنت، کلیمی، مسیحی و شیعی در محل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد.
دکتر همایون سامه‌یح رئیس انجمن کلیمیان تهران با حضور در این همایش گفت: فقط پیروان ادیان الهی به بهشت نمی‌روند بلکه هر فردی که همنوع خود را دوست داشته باشد و انسانیت را اجابت کند به بهشت خواهد رفت. اگر انسان باشیم و هم‌نوعان خود را به تعالی رهنمون سازیم لایق رفتن به بهشت هستیم همان‌طور که هندویی به نام گاندی چون ملت هند را از اسارت استعمار نجات داد لایق رفتن به بهشت است زیرا احسان او موجب نجات بشریت از ظلم شد.
رئیس انجمن کلیمیان تهران با بیان اینکه امام حسین (ع) در آزادگی، موسای زمانه خود بود افزود: فرمان اصلی خداوند به حضرت موسی تلاش برای آزادی بنی‌اسرائیل بود و قیام و شهادت امام حسین (ع) نیز در راستای احیای مفهوم آزادگی و آزادی در میان مسلمانان رخ داد. پروردگار به حضرت موسی گفت که «برو و قوم من را از این ظلم و ستم رهایی بخش» زیرا انسان آزاد آفریده شده و باید آزاد زندگی کند و حضرت موسی و امام حسین (ع) هر دو برای آزادی جامعه خود قیام کردند و از این لحاظ می توان آن بزرگواران را قدیس اخلاقی دانست. حضرت موسی کاخ فرعون و لذایذ و منافع آن را به خاطر قوم بنی‌اسرائیل رها کرد و از آزار و خطرات این اقدام نهراسید، همان‌طور که امام حسین (ع) نیز از لذائذ و منافع سازش خود با ستمگران زمانه اش همانند یزید چشم پوشید و خطر جنگ در صحرای کربلا را به جان خرید تا ندای آزادگی را اعلام کند.
سامه‌یح افزود: موسی عبد امین خداوند است زیرا ذره‌ای غرور و خودخواهی در وجود وی نیست، تمام اقداماتش نه برای منافع شخصی بلکه برای جلب رضایت خداوند و سعادت جامعه است و به همین‌ترتیب آنچه بر شخصیت و زندگی امام حسین (ع) در تمام عمرش حاکم بود، عبودیت و عمل به تکلیف بود و آن حضرت نیز عبد شایسته خدا بود.
وی ادامه داد: حسینی کسی است که ویژگی های اخلاقی و شخصیتی و معنوی او شبیه امام حسین باشد یعنی از عدالت و اخلاق، انصاف و انسانیت و طهارت و تقوا بهره داشته باشد.

آیین آغاز سال تحصیلی دانشگاه ادیان و مذاهب
آیین آغاز سال تحصیلی دانشگاه ادیان و مذاهب قم با حضور نمایندگان بیوت مراجع معظم تقلید، جمعی از اعضای محترم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، نمایندگان اقلیت‌های دینی و مذهبی کشور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اساتید حوزه و دانشگاه و شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی 21 مهرماه برگزار شد. به دعوت رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب ، حجت الاسلام نواب، رئیس انجمن کلیمیان تهران در آیین آغاز سال تحصیلی این دانشگاه حضور یافت.
در پایان این مراسم، دانش‌نامه نمادین دکتری به چند تن از فارغ‌التحصیلان دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور نمایندگان ادیان از جمله دکتر همایون سامه‌یح اهدا شد و از دانشجویان و کارکنان نمونه تقدیر به عمل آمد.گرامیداشت موعد سوکا (عید سایبان‌ها) با حضور اعضای شبکه ارتباطی سازمان‌های غیردولتی زنان در کنیسای حکیم (پسیان)
چهارشنبه 24/7/1398، اعضای انجمن بانوان کلیمی میزبان اعضای شبکه ارتباطی غیردولتی زنان به ریاست خانم دکتر نوابی‌نژاد بودند.
این مراسم که در سوکای کنیسای حکیم (پسیان) برگزار شد با استقبال حاضرین مواجه شد و رییس انجمن بانوان توضیحاتی در خصوص این مراسم ارائه کردند. در ادامه خانم دکتر نوابی‌نژاد ضمن تبریک عید مذهبی سایبان‌ها اظهار داشت بزرگترین افتخار بنده در شبکه آشنایی و صمیمیت نزدیک به دو دهه با دوستان کلیمی است.


مراسم پایان دوره مرکز آموزش موسیقی مهندس فریدون طوبی
مسئول مرکز موسیقی انجمن کلیمیان تهران

سه‌شنبه 26/6/1398، در بیستمین سالگرد تاریخ تأسیس مرکز آموزش موسیقی انجمن کلیمیان تهران یک دوره دیگر از مراسم پایان دوره با حضور عده زیادی از همکیشان عزیز و ریاست محترم انجمن کلیمیان تهران دکتر همایون سامه‌یح و نغمه کدخدا و هرتصل گل‌شیرازی سرپرستان جدید کمیته جوانان در محل این مرکز در ساختمان سرابندی برگزار شد، نوجوانان عزیز ما آن چه در طی این دوره از استادان خود آموخته بودند با هنرمندی فراوان به اجرا گذاشتند که بسیار مورد تشویق قرار گرفتند، از طرف انجمن کلیمیان تهران جوایزی به آنها اهدا شد، به مناسبت آغاز سال جدید عبری 5780 آهنگ
בשנה הבאה با سرپرستی نادر دانیالی و چند نفر از هنرجویان خوانده و ترجمه زیبای آن توسط «شارونا شلتیل» برای همکیشان عزیز بیان گردید. دینا روبنیان و بهاره کدخدا تهیه هدایا و مدیریت این جشن را برعهده داشتنند که به خوبی برگزار شد. اجرای رشته‌های موسیقی و نام هنرجویان هنرمند ما به صورت زیر بود :
1. پیانو و ارگ «خانم آوانسیان»
شهاب اسحاقی، آنائل سله، رونیتا سخایی، پویا اصفهانی، دانیلا دانیالی
2. دف و تنبک «آقای قدوسی»
اسحاق گیدانیان، بنیتا فروغی‌مهر
3. اجرای آهنگ سال جدید عبری «با سرپرستی نادر دانیالی»
دانیلا یوسف دانیالی، فراز هارونیان، شانائل دانیل مفرد، داوید نقره‌ئیان
4. گیتار «ایمان صادقان»
الیا پوراتی، سیپورا رحیمیان، آنژل اسحاقی، نیما ساسانیان
5. گیتار «نادر دانیالی»
شانائل دانیل‌مفرد، بنیامین فروغی‌مهر، داوید
نقره‌ئیان، فراز هارونیان، یوسف گیدانیان
6. ویلن «خانم وحیدی»
الین دانیل مفرد
از زحمات امید کدخدا که نصب سیستم صوتی را به عهده داشتند و آنژل اسحاقی که مجری برنامه بود بسیار سپاسگزاریم. 


نشست تخصصی «محبت و عطوفت در ادیان ابراهیمی»
دومین نشست تخصصی «محبت و عطوفت در ادیان ابراهیمی» از سلسله نشست‌های بین‌المللی کنگره ملی امام رضا و گفت‌وگوی ادیان 9 آبان ماه در دانشگاه علوم اسلامی رضوی مشهد برگزار شد.
در این نشست تخصصی که به ابتکار سازمان فرهنگی و همکاری بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی و دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار شد، نمایندگانی از ادیان زرتشتی، کلیمی و مسیحی حضور داشتند.
«اردشیر خورشیدیان» رئیس انجمن موبدان زرتشتی در این نشست با بیان اینکه مهر و محبت جزیی از ذات و فطرت انسانی است، اما شاید طریقت و شریعت مهرورزی در جوامع مختلف تفاوت داشته باشد، گفت: محبت در میان زرتشتیان و نژاد آریایی بسیار مورد توجه قرار دارد اما مهرورزی محدودیت قومیتی ندارد.
حجت‌الاسلام «محمدرضا صالح» رئیس جامعه المصطفی مشهد مقدس هم با اشاره به مطالعات خود در زمینه «محبت در دین اسلام» اظهار داشت: در دین مبین اسلام، محبت به همه حتی دشمن توصیه شده است چون اسلام نیاز انسان‌ها به محبت را یکسان می‌داند.
وی با اشاره به داستان حضرت موسی علیه السلام در قرآن افزود: خداوند به حضرت موسی فرمود «بروید به سوی فرعون که او طغیان کرده است پس به نرمی با اون سخن بگویید، شاید متذکر شود یا (از خدا) بترسد».
کشیش «داریوش عزیزیان» هم عنوان کرد: آن که محبت ندارد از خدا کاملاً بی‌خبر است زیرا خداوند، منشأ محبت است؛ انسانی که فاقد محبت و تهی از مهر و شفقت به هم نوع خود باشد از جایگاه انسانیت برخوردار نیست.
«آرش آبائی» در بیان دیدگاه یهودیت درباره‌ی محبت و نوعدوستی، با ذکر آیاتی از تورات و مباحثی از تلمود در این زمینه، نشان داد که چطور دغدغه‌ی علمای دین، در درجه‌ی اول و پیش از بیان احکام آیینی، اخلاق و محبت به انسان‌ها فارغ از عقیده و هرنوع تفاوت بوده است.
وی با ذکر آیه‌ی «برادرت را در دلت دشمن مدار » از تورات اظهار داشت: مفسران یهود درباره‌ی این آیه چنین می-گویند که معمولا منع دشمنی با همنوع را می‌توان در حد عدم آزار جسمی یا کلامی به شمار آورد، اما این آیه‌ی تورات با افزودن کلمه‌ی «در دلت» اعلام می‌دارد که حتی کینه و عداوت نسبت به دیگری در درون نیز باید محو گردد.
آبائی در پایان سخنان خود نقش روحانیون و رهبران دینی را در برداشت و تحلیل نوع‌دوستانه از آموزه‌های مستقیم یا غیر مستقیم وحیانی با اهمیت دانست.
לֹא תִשְׂנָא אֶת אָחִיךָ בִּלְבָבֶךָ تورات- سفر لاویان ف 19

ابراز تسلیت درخصوص درگذشت شادروان منصور یوم‌طوبیان
روابط عمومی انجمن کلیمیان تهران با اندوه و تاسف فراوان، درگذشت مرحوم منصور یوم‌طوبیان، از چهره‌های برجسته صدیق و خیر جامعه و از اعضای هیأت مدیره انجمن کلیمیان اصفهان را به جماعت کلیمیان اصفهان و تهران و به خصوص به بازماندگان بزرگوار و محترم تسلیت گفته و برای نِشاما و روح آن مرحوم از قادر مطلق، علو درجات را خواستار است.
بی‌تردید روح آن مرحومِ نیکوکار اکنون از ثمره سال‌ها خیرخواهی، جانفشانی و خدمت برای رفاه و آسایش جامعه، قرین رحمت الهی خواهد بود.
ابراز تسلیت در خصوص درگذشت شادروان دکتر بهمن عرب‌زاده
روابط عمومی انجمن کلیمیان تهران با اندوه فراوان و با کمال تاسف، درگذشت شادروان دکتر بهمن عرب‌زاده، از اعضای سابق هیأت مدیره انجمن کلیمیان تهران و از چهره‌های برجسته و شناخته‌شده دانشگاهی کشور‌ را به جامعه و به خصوص، به بازماندگان محترم تسلیت گفته و برای نِشاما و روح آن مرحوم از قادر مطلق، علو درجات را خواستار است.
ابراز تسلیت در خصوص درگذشت ابوی مهندس شاهین آشوری
روابط عمومی انجمن کلیمیان تهران درگذشت ابوی مهندس شاهین آشوری از اعضای سابق هیأت مدیره انجمن کلیمیان تهران را به بازماندگان محترم تسلیت گفته و از قادر مطلق برای نِشاما و روح آن مرحوم، علو درجات را خواستار است.
جناب آقای دکتر سلیمان کهن‌صدق
درگذشت پدر گرامی همسرتان را به شما و خانواده تسلیت گفته و از خداوند منان برای بازماندگان طول عمر و سلامتی آرزومندیم.
هیئت مدیره انجمن کلیمیان تهران
هیئت تحریریه نشریه افق بینا

 

  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید