انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

روش هشانا آغاز سال نو عبري 5766 

   

اندازه نوشتار:

 هارون يشايايي
مهر 84

yeshayaee-هارون یشایاییتقويم عبري و آغاز شمارش ايام هفته ‏ها از ماه (تيشري) اوايل پاييز (روش هشانا) و شمارش ماه‏ها معمولا از ماه «نيسان» آغاز مي‏شود.

«روش هشانا» در كلام عبري به معني آغاز سال است و اين آغاز با مقدمه شب‏هاي سليحوت، شب‏هايي كه يهوديان جهان با ذكر، مناجات و دعا، تزكيه روح مي‏كنند و سحرگاه با تابش آفتاب، جهان خلقت و خالق هستي را ستايش مي‏گويند تعريف مي‏شود.

روش‏هشانا با آيين خاص خود همراه با نواختن «شوفار» (شيپور مانندي كه با رعايت اصول شرعي از شاخ قوچ ساخته مي‏شود) يكي از قسمت‏هاي جذاب و روحاني اعياد يهودي هستند كه انسان‏ها را به بيداري دعوت مي‏كنند.

با نواختن شوفار در دو روز روش‏ هشانا و شنيدن موسيقي سحرانگيز آن فضاي كنيساها در چنان سكوتي فرو مي‏رود كه هر شنونده‏اي را تحت‏تأثير قرار مي‏دهد. روحانيت نواهاي «شوفار» با ضرب آهنگ‏ها و زير و بم‏هاي آن ترانه‏هاي مزامير داود (تهيليم) و ستايش خداوند را از زبان حضرت سليمان تداعي مي‏كند- اميد به زندگي- صلح- فروتني- با ديگران بودن و به خاطر آنها فداكاري نمودن- دوري از خودپرستي- كينه- خشونت- حسادت و پرهيز از همه آن چه انسان را از انسانيت دور مي‏كند - پيام جاودانه «شوفار» در ايام روش‏هشانا است.

روش‏ هشانا به لحاظ مذهبي روز داوري الهي است كه تقدير همه مخلوقات در سال آينده مشخص مي‏گردد و سرآغاز دو واقعه مهم در احوال شرعي يهوديان است. اول برگزاري مراسم «يوم كيپور» روز مهم درك حضور و عظمت خداوند و روز تقاضاي بخشش گناهان با روزه داري و حضور در كنيساها است، «يوم كيپور» گذشته از

جنبه‏ هاي مذهبي آن يك اجتماع كامل يهوديان جهان در كنيساها مي‏باشد. اين اجتماع بزرگ علاوه بر اهميت ديني آن فرصتي است تا يهوديان كه عموماً در كشـورهاي مختلف پراكنده‏انـد گردهم آيند و يكديگر را بشناسند و باور كنند و همين اجتماع در وحدت نظر آنها و اعتماد به نفس در شرايط بحراني و حساس كمك بسيار كرده است.

g

به ياد داشته باشيم كه از جمعيت حدوداً چهارده ميليوني يهوديان جهان (آمار سال 2000 ميلادي) تقريباً ده ميليون آنها در دو كشور ايالات متحده آمريكا و اسرائيل زندگي مي‏كنند و بقيه همين چهار ميليون در اكثر كشورهاي جهان و عموماً با جمعيت‏هاي بسيار كم ساكن بوده و هستند، اين اجتماع سالانه (يوم كيپور) به لحاظ توجه به مباني شخصي و اجتماعي هر يهودي اهميت بسيار دارد.

بعد از «يوم كيپور» عيد بزرگ يهوديان عيد سايه بان‏ها (خگ سوكوت) در فاصله پانزده روز بعد از روش هشانا برگزار مي‏شود. درباره عيد سايه‏بان‏ها در همين شماره افق بينا از دوست عزيزمان رحمن دلرحيم مطلب جالبي چاپ شده است.

اميد ما كليميان ايران در آغاز سال نو عبري (روش هشانا 5766) اميد به صلح- آرامش- فراخي روزي- توجه به معنويات و ارتقاء سطح زندگي همه مردم جهان است.

آرزوي ما در سال نو عبري آسايش و سلامتي و پيشرفت و موفقيت براي ملت عزيز ايران و سربلندي و عزت و افتخار براي كشور عزيزمان ايران است. گذر كردن از موانعي كه پيش روي ملت ايران و نظام جمهوري اسلامي ايران است بعد از لطف خداوند جز با همبستگي ملي - برادري و تفاهم- خردورزي و هوشمندي و احترام به حقوق ديگران و دفاع تزلزل ناپذير و معقولانه از حقوق و منافع ملت و كشور ايران ممكن نخواهد بود.

آن چه سهم جامعه كوچك ايرانيان يهودي در دفاع از صلح- آزادي و سربلندي ايران و ايرانيان است صداقت در گفتار و عمل صادقانه ماست كه تاريخ گذشته و حال ايران گواه آن است.

g 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید