انجمن کلیمیان تهران
   

عید پسح

   

 

به نقل از خبرگزاری مهر
فروردین 1386
 

عید پسح از تاریخ 14 فروردین آغاز شد و به مدت 8 روز ادامه داشت

passover-پسحپسح یکی از اعیاد سه گانه یهودیان است که به نام پیامبر بزرگوار بنی اسرائیل - حضرت موسی- مزین شده و نتیجه رسالت او از سوی خداوند متعال برای آزادی بنی اسرائیل و همه انسانها از بردگی است.
ازآنجا که این عید کلیمیان اوایل فصل بهار برگزار می شود، بنابراین، آن را جشن بهار نیز نامیده اند.

نزدیکی عید پسح با نوروز - عید باستانی ایرانیان (در بیشتر سالها)- موجب شده است که مراسم پسح در میان ایرانیان کلیمی با شکوه و مراسم ویژه ای انجام شود و افزون بر مراسم مذهبی، سنتهای جاری نوروز چون دید و بازدید خانواده ها اجرا شود .

این جشن یادآور واقعه خروج بنی اسرائیل از مصر و آزادی از ظلم و ستم فرعون است و به مدت هشت روز ادامه دارد، در تمام این روزها استفاده از گندم و جو و یا فرآورده های حاصل از آنها به صورت تخمیر شده ممنوع است و به جای آن از نان فطیر ویژه ای به نام مصا استفاده می شود.

عید پسح افزون بر مراسم و احکام مقدس خاص خود، پیام آزادی را نیز به تمام انسانها اعلام می کند. خداوند مایل است که انسانها از اسارت و بندگی همنوعان و نیز از بندگی امیال نفسانی خویش خارج شوند و خالصانه به عبادت و کسب رضای خالق خود مشغول شوند. پسح، بیانگر مفهوم مقدس و الهی آزادی است، یعنی، آزاد شدن از آرزوهای پوچ و تباهی پذیر دنیا و تلاش برای اجرای خواسته های خالق جهان.

passoverدر دو شب نخست این عید همه افراد خانواده دور هم جمع شده و حکایت خرج بین اسرائیل از مصر را از کتاب ویژه مراسم پسح به نام "هگادا" تلاوت می کنند و به شکرانه خلاصی از روزگار تلخ زمان فرعون نان فطیر و خوراکی های ویژه ای تناول می کنند و از کتاب مزامیر داوود نیز سرودهایی می خوانند. 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید