انجمن کلیمیان تهران
   

قدیمی ترین کنیساهای قاره آفریقا

   

 

بهار 98
 

 

کنیسای بن عزرا از قدیمی‌ترین کنیساهای جهان می‌باشد. این کنیسا در قرن 9 میلادی در شهر قاهره در کشور مصر بنا شده و از آن زمان به عنوان محل عبادت برای جامعه یهودی مصر استفاده گردیده است. ساختمان اصلی در حدود سال 1012 میلادی پس از فروپاشی خلافت فاطمی، به دستور الحاکم بامرالله مورد تخریب قرار گرفت (این امر برای تمام معابد یهودیان و مسیحیان قابل اجرا بود). کنیسای مذکور بین سال‌های 1025 تا 1040 مورد بازسازی قرار گرفت و پس از آن در دهه 1890 به طور کامل بازسازی گردید. امروزه همانند اکثر کنیساهای مصر، کنیسای بن عزرا نیز به عنوان موزه و مکانی برای جاذبه گردشگران مورد استفاده قرار می گیرد.

 

Ben Ezra Synagogue (El-Geniza Synagogue)
 

کنیسا ال قریبا در روستای یهودی‌نشین هارا سقیرا در جزیره دجربا واقع در کشور تونس بنا شده است و از کهن‌ترین کنیساهای این کشور می‌باشد (اعتقاد بر آن است که سال ساخت این بنا به 1900 سال گذشته باز می‌گردد). کل جمعیت یهودی این منطقه در روز شبات برای عبادت به کنیسا آمده و گرد هم جمع می‌شوند. نام «ال قریبا» به معنی
«شگفت‌انگیز» یا «عجیب» در زبان عربی است و نشان‌دهنده موقعیت ویژه کنیسا در سنت یهودیان تونس می‌باشد.
در اواخر قرن نوزدهم زمانی که این منطقه تحت حکومت استعمار فرانسه بود، این کنیسا توسط یک کمیته مستقل اداره می‌شد. درآمد ناشی از زیارت و اجاره زمین‌ها و مغازه‌های متعلق به کنیسا صرف امور خیریه برای ساکنان سالخورده یهودی این منطقه و همچنین صرف نگهداری محوطه‌های محلی کنیسا و محققان تورات شده است.


 El Ghriba Synagogue

کنیسای اسلات ابن شیف در زلیتن در کشور لیبی به تاریخ 1060 میلادی ساخته شد.
در زمان حکومت عثمانی، ساختمان این بنا گسترش یافت و به مکانی برای زیارت و مطالعه زوهر تبدیل گردید. این کنیسا در سال 1868 توسط مسلمانان ناراضی سوزانده شد و در سال 1870 به دستور پادشاه عثمانی بازسازی گردید. در سال 1912 در زمانی که طرابلس تحت حکومت ایتالیا قرار داشت نیز به صورت تصادفی بنای این کنیسا را حریق در بر گرفت و در سالهای بعد دوباره بازسازی گردید.
متاسفانه بنای کنیسای مذکور در حدود سال‌های 1980 تحت فرمان معمر قذافی تخریب گردید و یک مجتمع آپارتمانی جایگزین آن گردید.

 


 Slat AbnShaif Synagogue

کنیسای الیاهو هناوی
در شهر اسکندریه در کشور مصر واقع شده است. این بنا در سال 1354 میلادی توسط فرانسوی-ها ساخته شده و متاسفانه در سال 1798 بمباران و در سال 1850 توسط معمار ایتالیایی بازسازی گردید.
این کنیسا دارای 13 ستون و معماری داخلی زیبا و فرش‌های نفیسی می‌باشد. این مکان گنجایش 700 نمازگزار را دارد، که البته در حال حاضر جمعیت یهودیان اسکندریه شامل 10 عضو سالخورده می‌باشد.
در سال 2017 وزارت میراث فرهنگی و باستانی مصر هزینه بالایی را جهت مرمت و بازسازی این بنا صرف نمود. برای یهودیان مصری که در سراسر جهان زندگی می‌کنند، کنیسای الیاهو هناوی به عنوان نشانه‌ای از میراث جامعه یهودیت محسوب می‌شود.


 


 EliyahuHanavi synagogue

کنیسای ابن دانان یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین کنیساها در شمال آفریقا می‌باشد. این کنیسا در اواسط قرن هفدهم میلادی در منطقه فیز مراکش ساخته شده و متعلق به یک خانواده یهودی ثروتمند و برجسته مراکشی بوده است و در اواخر قرن نوزدهم به شکل فعلی خود بازسازی گردید.
سالهاست که این بنا به طور فزاینده‌ای رو به فرسودگی است و نیاز فوری به حفاظت دارد. جوامع یهودی در منطقه فیز و کازابلانکا تلاش کردند که این بنا را به عنوان بخش اساسی از میراث فرهنگی و تاریخی یهودیت در مراکش حفظ کنند.
در نهایت، نوسازی این بنا با کمک‌های مالی از سازمان‌های خصوصی و دولتی مانند دولت مراکش و فرزندان خانواده ابن دان انجام شد و مراسم افتتاحیه آن در ماه می 1999 میلادی برگزار گردید.
کنیسای مذکور به دلیل فقدان یهودیان در این منطقه، به عنوان یک بنای تاریخی در فیز پابرجاست.

 Ibn Danan Synagogueمنابع
https://www.bh.org.il
https://www.reuters.com
http://archive.diarna.org
https://www.wmf.org

همچنین ببیند مقاله ی
قدیمی ترین کنیسه های قاره آمریکا
قدیمی ترین کنیسه های قاره آسیا
قدیمی ترین کنیساهای قاره آفریقا
قدیمی ترین کنیساهای اروپا
قدیمی ترین کنیسه‌های قاره اقیانوسیه
گذری بر تاریخچه ی کنیساهای تهران کوروش
گذری بر تاریخچه کنیسه های تهران «کنیسای حئیم  »
گذری بر تاریخچه کنیساهای تهران - اتفاق
گذری بر تاریخچه ی کنیساهای تهران دروازه دولت
گذری بر تاریخچه ی کنیساهای تهران ملاحنینا
گذری بر تاریخچه کنیساهای تهران کنیسای پل چوبی
کنیسای زرگریان و مدرسه ی اتحاد نو
کنیسای ابریشمی و مجتمع آموزشی موسی ابن عمران
گزارشی مختصر از وضعیت کنیساهای شهر یزد
تاریخچه گذرگاه ادیان توحیدی و ارتباط آن با کنیسای تاریخی حَییم
گفتگوی ادیان: زمینه ها و فرصت های اخلاقی
گزارشی از موزه ی کلیمیان تهران 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید